Prečo PDF

Nedávno som sa dočítal, že www.eKnizky.sk neponúkajú elektronické knihy, lebo sú vo formáte PDF. Trochu som sa musel pousmiať a tak som sa okrajovo pozrel, kto všetko tento formát používa.

Na Slovensku je to napríklad naše najväčšie kníhkupectvo Martinus, ktoré nemá problém s týmto formátom a väčšinu svojich elektronických kníh ponúka práve vo formáte PDF. V Čechách takisto palmknihy ponúkajú elektronické knihy aj vo formáte PDF. V zahraničí napríklad na stránke eBooks.com tiež nemajú problém s formátom PDF a predávajú aj v ňom elektronické knihy.

Česká wikipédia považuje formát PDF za úplne jasný formát eknih. Anglická wikipédia má pekne rozpísaný každý formát elektronických kníh a medzi sedemnástimi formátmi elektronických kníh nechýba ani formát PDF. Ako vidíme v tabuľkách je to jeden z najpodporovanejších a najflexibilnejších formátov elektronických kníh.

 

 

 

Na záver si jednoduché zhrnutie najpoužívanejších formátov elektronických kníh požičiam z webu vladhrouda.

Prehľad formátov e-knih:

 • HTML (pre čítanie v prehliadači)
 • MOBI a AZW (pre čítačku Kindle od Amazonu)
 • EPUB (snaží sa stať štandardom)
 • PDF (dobrý pre vysoko formátované knihy alebo pre domácu tlač)
 • RTF (čitateľný vo väčšine textových editorov)
 • LRF (pre čítačku Sony Reader)
 • PDB (pre čítačky Palm)
 • TXT (jednoduchý text, chýba mu ale formátovanie a obrázky)

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
od

3 komentáre

 1. Chcel by som vedet co to bolo za magora, podla ktoreho PDF nie je elektronicky format :)) A ten zaver a odkaz z druhej stranky bol viac ako dobry :))

  Odpovedať
 2. Ano, v čechách palmknihy PDF používají ale souběžně s jinými formáty. Takže si každý vybere podle svého vkusu.

  Odpovedať
 3. Jasné my len tvrdíme, že aj PDF je formát elektronických kníh. Nikdy a nikde sme netvrdili, že je jediný, naopak tvrdíme, že je ich omnoho viac a myslím, že je to dosť jasne zhrnuté na konci článku. My len nechápeme, ako môže niekto tvrdiť, že PDF nie je elektronický formát :)))

  Odpovedať

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Prosím, vyplnte všetky požadované polia *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

*