Najpoužívanejšie formáty elektronických kníh

eknihy

 

Ebooks alebo elektronické knihy tiež môžeme volať aj e-knihy alebo eknižky. Elektronická kniha je digitálna verzia tlačenej knihy. Obsah kníh môžeme čítať na osobných počítačoch, tabletoch alebo použitím hardvérových zariadení, ktoré voláme aj čítačky elektronických kníh.

Poznáme mnoho formátov elektronických kníh čím sa trh stal členitejší a čitatelia tak môžu používať viaceré formáty elektronických kníh.

PDF

Jeden z najpodporovanejších a najflexibilnejších formátov elektronických kníh je formát PDF.

PDF je univerzálny kompatibilný formát, ktorý pracuje na ľubovoľnom počítači akejkoľvek platforme. PDF vytvoril Adobe Systems v roku 1993. V prvom rade sa PDF súbory používajú tam, kde chcete zachovať vzhľad pôvodného dokumentu. PDF je v podstate presnou kópiou“obraz“ tlačenej knihy a je veľmi vhodný, pokiaľ si chcete knihu napríklad vytlačiť. Všetko,čo je potrebné pre prístup k PDF knihám je prehliadač PDF. Napríklad bezplatný AdobeReader.

MOBI

Knihy vo formáte MOBI si môžete prečítať na čítačkách od amazonu. Problémom môže byť, že na čítačkách Amazon Kindle si neprečítate knihy chránené s Adobe DRM. V počítači alebo notebooku je možné veľmi pohodlne čítať elektronické knihy vo formáte MOBI napríklad v bezplatnom programe MobipocketReader.

EPUB

EPUB je otvorený formát elektronických kníh. Bežne dostupné čítačky elektronických kníh podporujú formát EPUB. Stačí si súbor stiahnuť a uložiť ho v čítačke. V počítači alebo notebooku je pre čítanie elektronických kníh vo formáte EPUB potrebný napríklad bezplatný online ePUB Reader od eknizky.sk, alebo už spomínaný MobipocketReader.

Rozdiel medzi PDF, EPUB a MOBI

Typickým príkladom, kedy môžete vidieť rozdiel medzi PDF a EPUB alebo MOBI je pri zoom. Zväčšenie PDF spôsobuje, že text sa zväčšuje, ale udržuje rozloženie originálu bez zalamovania textu v riadku. MOBI a EPUB je vytvorený tak, aby automaticky zalamovali riadky, čo znamená, že zobrazovaný text je možné optimalizovať pre konkrétne zariadenie, ktoré používate na čítanie elektronickej knihy.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
od
eKnižky sú najväčšou digitálnou publikačnou platformou prinášajúcou výnimočné zážitky z čítania elektronických kníh, časopisov, katalógov a novín. Knihy pochádzajú naozaj od kohokoľvek, profesionálov, študentov až po entuziastov.

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Prosím, vyplnte všetky požadované polia *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

*