Koniec AKA Začiatok

Tak ako je dôležitý prvý odsek krátkeho príbehu, je koniec veľmi dôležitý pri všetkých formách príbehu. A práve preto by sa mal koniec urobiť na začiatku projektu. Aby sme sa zle nepochopili; je veľmi dôležité, aby ste mali koniec od samého začiatku.

Najprv otázka: Už sa Vám stalo, že ste sedeli za stolom a dostali ste slinu písať, tak ste začali a pomaly Vám tá slina mizla a tak ste to dopísali na silu?  A chýbal Vám koniec? Prišlo Vám to také, že mohlo to byť omnoho lepšie? Mne sa to stalo mnohokrát. A preto sa takým situáciám snažím vyhýbať.

Ako? 

Jednoducho, vždy keď dostanem chuť prerozprávať dáky príbeh tak si položím dve základné otázky: Čo presne tým príbehom chcem povedať? Ako ten príbeh skončí? 

Pokiaľ na tieto dve otázky nemám mne dostačujúce odpovede tak príbeh nezačnem písať. Pretože by som nevedel kam smerujem a čo je posolstvo môjho deja.

Otvor a zapisuj.

Na začiatku premýšľame o tom aký tam kto bude protagonista, kde bude, čo je konflikt a čo je protagonistov cieľ. Ale veľmi málo ľudí si uvedomuje, že by sme zo začiatku mali myslieť aj na koniec. Treba si dobre premyslieť, ako chcete aby váš príbeh skončil. Kde protagonista skončí? A prečo? Keď si vybudujete koniec, ktorý sa vám páči v poznámkach, máte dosť veľký krok za sebou. Totiž napísali ste koniec, no nie?

Vlastne len jeho poznámky, ale, čo odporúčam: keď budete mať chuť písať, sadnite si nad to a napíšte tento koniec, akoby ste mali zvyšok poviedky už hotový. V konečnom dôsledku bude koniec napísaný správne a lepšie. A tiež ho revidujte v stave, keď ho  chcete revidovať. Nesiľte to. Ale aspoň sa máte načo tešiť – pretože ste dali svojmu príbehu aj protagonistovi cieľ, ktorý dosiahne – alebo nie?

A teraz sa môžete vrhnúť na osnovu. A pozapletať pár životných línii vašich postáv. Samozrejme nezabudnite vytvoriť pútavú otváraciu scénu.

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
od

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Prosím, vyplnte všetky požadované polia *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

*